momentálne ste na stránke: 

KAŠTIEĽ   
 
 
 

:: menu  

 

:: reklama  

 

Kaštieľ v Bernolákove
Kaštieľ, ktorý stojí v obci Bernolákovo mal niekoľko krát smolu vo svojej existencii a vždy sa dokázal postaviť opäť na nohy, hoci dnes však je z neho len chátrajúca stavba. Postavili ho v 18. storočí. V tomto čase už takmer celkom zanikol miestny hrad Čeklíš a prebiehajúci rozkvet architektúry si žiadal vybudovať panské sídlo. Po miestnom hrade zostalo len veľmi málo. Ten postavili asi v 13. storočí.

Kaštieľ Bernolákovo

Táto stredoveká stavba padla za obeť v období povstania Františka Rákocziho. Kaštieľ vybudoval známy rod Esterházyovcov medzi rokmi 1714 až 1722. Na jeho stavbe sa podieľal rakúsky architekt Johan B. Fischer z Erlachu. Už vtedy mal kaštieľ na okolí bohatú záhradu pravidelného tvaru, ktorá bola plná súsoší, sôch antického typu, len kiež by sa nám do dnes zachovalo niečo z tohto v starých písomnostiach zaznamenaného skvostu. Značná časť kaštieľa zhorela v požiari v roku 1911, poškodila sa strecha, interiér, ale zničili sa aj cenné barokové nástenné maľby. Rok 1945 opäť znamenal ďalšiu smolu, keď už opravený kaštieľ znova postihlo vojnové obdobie. Vždy sa však opravil a predsa dnes chátra. Bez odborného názoru si môžeme predstaviť aj ten laický názor dôvodov, prečo tomu tak je. Za socializmu sa kaštieľu nevenovala toľká pozornosť. Golfové ihrisko, ktoré nahradilo miesto parku v okolí kaštieľa istotne rekonštruovať kaštieľ nebude a obec na jeho realizáciu nemá peniaze. Doby socializmu nevenovali záchrane tejto pamiatky pozornosť v čase, keď to bolo nutné.

Budova:
Budova kaštieľa je typická baroková stavba postavená v tvare písmena U uzavretého múrom a bránou, poschodová, trojkrídlová s vežami a stredovou väčšou vežou. Pred vstupom stáli dve plastiky s levmi. Táto veža má zložito členenú strechu. Na spodných okeniciach budovy je možno pozorovať ornamentné prvky výzdoby. Pred kaštieľom sa nachádza stará priekopa, ktorá sa využila pre predný vchod do dvora. Do dvora viedla brána spredu, pričom na dvore mohli byť ustajnené kone, koče. Na niektorých miestach ako napríklad na mrežiach a bráne bolo možné sledovať peknú prácu umeleckých kováčov, ktorí sa podieľali na rekonštrukciách aj samotnej výstavbe. Budovy na prízemí majú klenby krížové, alebo valené. Sú holé, neraz aj s viditeľným poškodením muriva. Pôvodné zariadenie sa vôbec nezachovalo. Smerom k parku, dnes ku golfovému ihrisku smeruje výstup z budovy. Cez tieto dvere sa vstupuje do vnútornej haly, ktorá má dvojité schodisko vedúce neskôr do jedného schodiska vystupujúceho nahor. Celá hala a jej výška je krytá spomínanou najväčšou vežou. Baroková stavba na vás pôsobí ako pravý barokový skvost, ktorému je naozaj škoda zostávať bez bývalej slávy, hynúť vo vlastných troskách neistoty. Budova má viditeľne novú strechu, zrejme z dôvodov nutnosti jej opravy a zabráneniu vnikaniu vody a snehu do interiéru. Kedysi bola strecha detailne zdobená a pozlátená.

Okolie:
Okolie kaštieľa kedysi tvoril rozľahlý park so sochami od sochára Ľ.Godeho. Dnes v ňom nájdete golfové ihrisko spravované súkromnou firmou. Poriadajú sa tu turnaje aj medzinárodného významu. Pred kaštieľom fungujú hlavné budovy prevádzky ihriska, parkovisko pre osobné automobily, reštaurácia a toalety. Cesta ku ihriskám vedie v tesnej blízkosti kaštieľa a jeho priekopy. Park je zalievaný a upravovaný. Zároveň strážený. Dodnes obsahuje množstvo vzácnych drevín, veľké topole, platany aj vzácne druhy borievok. Pred kaštieľom sa nachádza veľký mariánsky morový stĺp taktiež od Godeho, pochádzajúci z rokov 1750-1760, ktorý sa zachoval ako jeden z mála svedkov slávy a krás kaštieľa, keď sa v ňom ešte konali bály a tanečné večierky smotánky. Počas výstavby kaštieľa sa postavila aj historicky cenná kaplnka Svätej Anny.

Kaštieľ Bernolákovo Kaštieľ Bernolákovo

Kaštieľ dnes:
Dnes kaštieľ vyzerá v zúboženom stave. Dvere a okná sú zabarikádované s drevenými doskami. Vstup do objektu je uzatvorený. Ak sa vám pošťastí nájsť otvorenú bránu a nikde ceduľu o zákaze vstupu, sami sa môžete presvedčiť o kráse vnútra. Staré steny, prechody do miestností a chodby na prízemí s klenbami, na poschodiach so zárubňami so zvyškami výzdoby. V minulosti v povojnových rokoch po vtedajšej rekonštrukcii bol podľa niektorých informácií kaštieľ využívaný domov mládeže.

Osud kaštieľa:
Celé okolie kaštieľa je zdá sa o peniazoch. Zatiaľ čo sa navôkol prechádza množstvo majetných ľudí a cudzincov, na kaštieľ akoby sa zámerne nehľadelo, hoci toto miesto by mohlo byť naozaj prekrásnym penziónom, pokiaľ by sa rozhodol poskytovať ubytovanie. Kaštieľ by dokázal byť využívaný úspešne na komerčné účely, ako klubovňa miestnych hráčov. Stačila by rozumná investícia do rekonštrukcie a samotní hráči by istotne uvítali zaujímavé miesto. Lákavé pre svadby, večierky, kongresy, oddychovú turistiku. Namiesto toho sa čaká nevedno na čo a prekrásna budova chátra.

Kaštieľ Bernolákovo Kaštieľ Bernolákovo Kaštieľ Bernolákovo Kaštieľ Bernolákovo

Ďakujeme ostatným webom a blogom, že rešpektujú autorské práva a nekopírujú články a obsah bez nášho vedomia

 

© 2010 - Pôvodne vytvoril server Cestovanie.biz, od 2011 správca L222 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn - privacy policy
Cestopisy: Portoriko, Miami, Kapverdy, Stockholm, Utrecht, Hainburg, Londýn, Čadca, Komárno, Trenčín, Benátky,  - Zábava: Slovenčiny.Com, Zaujímavosti.net

<